Przeglądając zdjęcia i filmy z Islandii jedną z pierwszych rzeczy, która rzuca się w oczy to gorące źródła. Te naturalne jak i zmodyfikowane przez ludzi. Jednak jest też takie miejsce, które budzi wiele kontrowersji wśród odwiedzających. Mowa tutaj o opuszczonym basenie.
Basen położony jest na otwartym powietrzu w otoczeniu brunatnoczarnych gór poprzetykanych soczyście zielonymi trawami… Dlatego musieliśmy jechać to sprawdzić!
Historia
Kąpielisko Seljavallalaug istnieje już prawie 100 lat! Bo powstało w 1923 roku. Przez pierwszych 13 lat był to największy tego typu obiekt w kraju.
Budowanie basenów na Islandii początkowo miało charakter edukacyjny.
Co ciekawe w kraju, który żyje głównie z rybołóstwa i o takim położeniu geograficznym bardzo niewielu Islandczyków potrafiło pływać!
Z tego powodu rząd postawił na edukację i wcielił w życie plan rozbudowy infrastruktury kąpielisk w całym kraju.
W efekcie czego kursy pływania na tym basenie zostały zainicjowane w ramach obowiązkowej edukacji w 1927 roku. Dlatego też kąpielisko cieszyło się ogromną popularnością.
Co ciekawe:
Bliskim sąsiadem basenu jest znany z erupcji w roku 2010 wulkan Eyjafjallajökull, który wstrzymał światowy ruch powietrzny!
Basen w dzisiejszych czasach…
Na wstępie wspomnimy o czystości basenu, ponieważ jest to kwestia która może zniechęcić do odwiedzin. Woda w basenie jest w ciągłym obiegu. Wpada z geotermalnego źródła przez rurę a wypływa do rzeki.
Czyszczenie basenu przypada niestety tylko raz do roku.
Dno pokryte jest warstwą glonów na których łatwo się poślizgnąć. Po drugie temperatura wody w lecie oscyluje około 35 stopni, w zimie niewiele ponad 20. Trzeba pamiętać, że nie jest to gorące źródło.
Im bliżej przebiaralni woda będzie zimniejsza – to za sprawą rury z gorącą wodą zlokalizowanej na przeciwległym końcu.
Najpłycej jest przy przebieralni, zaś pływacy najchętniej skorzystają z przeciwległego brzegu – tam jest najgłębiej i najcieplej.
Przebieralnie są bardzo ubogie i leciwe, nie znajdziecie tutaj bieżącej wody, ani toalet czy prysznica. Są to poprostu opuszczone budynki, z których można skorzystać żeby szybko się przebrać lub ubrać.
Dojazd
Basen zlokalizowany jest na południu Islandii, około 150 kilometrów od Reykjaviku. Z krajowej jedynki skręcamy na drogę numer 242 Raufarfellsvegur, później odbijamy w Seljavellir, następnie napotkamy dwa parkingi jeden po drugim.
Gdy będziecie jechać już drogą szutrową to znak, że jesteście blisko celu.
Najłatwiej dotrzeć tutaj wpisując w google mapy: „Seljavallalaug Swimming Pool Car Park”.
Z ostatniego najbliższego parkingu dojście na piechotę zajmuje około 20 minut.
Oba parkingi są darmowe, jednak należy pamiętać, że są one położone na ziemiach prywatnych. Wszędzie można zobaczyć tabliczki z informacją o zakazie biwakowania.
Pomocne informacje
1. Do basenu idzie się około 20 minut, trzeba pokonać niewielki strumyk
2. To nie jest gorące źródło więc w zimie woda jest zaledwie letnia
3. Strój kąpielowy najlepiej będzie założyć już wcześniej dlatego, że przebieralnie są w złym stanie
4. Ważne! Obowiązuje zakaz biwakowania na parkingu
5. Im bliżej rury dopływowej – tym cieplej i głębiej
6. Miejsce jest popularne ale nie wszyscy ostatecznie decydują się na kąpiel
7. W dojściu z parkingu do basenu pomoże aplikacja maps.me
Opuszczony to on taki znowu nie jest. Kilkadziesiąt metrów w górę rzeki, można korzystać z płynącej ze skał gorącej wody, gdzie poniżej ludzie zbudowali kamienne „wanienki”. Kąpiel w nich jest dużo przyjemniejsza niż w basenie. Trzeba tylko uważać na poziom wody w rzece. Nie zawsze jest możliwa lub trudna do przejścia. Wrażenia gwarantowane.
Byłem. Zdecydowanie odradzam. Syf w szatni, woda zimna, glony. 10 lat tam było spoko dopóki lokalsi nie zmienili obiegu cieplej wody w rurach