Marzyliście kiedyś o kąpieli w ciepłej rzece z dala od zgiełku miasta?
My nawet nie wiedzieliśmy jak bardzo to fajne! To była nasza pierwsza przygoda z gorącymi źródłami. A Islandia właśnie z nich słynie! Rzeka, o której piszemy to jedna z najchętniej odwiedzanych rzek geotermalnych Islandii położona w malowniczej dolinie Reykjadalur.
Gdzie znajduje się gorąca rzeka?
Gorąca rzeka oddalona jest o 47 kilometrów od stolicy Islandii.
Jadąc z Reykjaviku musimy zboczyć z drogi głównej numer 1 do miejscowości Hveragerði. To małe miasteczko położone w południowo-zachodniej części Isladnii przez które przepływa ciepła rzeka o nazwie Varmá.
Miasto jest geotermalnie bardzo ważne dla kraju, stąd pozyskiwana w dużym stopniu jest ciepła woda dla stolicy.
Sprawcą wielkich złóż geotermalnych jest wulkan Hengill, który rozległy jest na obszarze aż 100 kilometrów kwadratowych.
Ciepło naturalne wykorzystywane jest również dla miescowych szklarni, które dostarczają Isladczykom większość warzyw i owoców.
Hveragerði często nawiedzają trzęsienia ziemi o znacznym wskaźniku, wtedy to stare źródła geotermalne zanikają, a pojawiają się nowe.
Co ciekawe: nazwa miasteczka to związek dwóch członów: hver i gerði.
Z czego pierwsze oznacza 'źródło termalne’, drugie zaś to 'stawać się’.
W wolnym tłumaczeniu nazwa miejscowości to „stał się źródłem termalnym”.
Jak dostać się do gorącej rzeki?
Dymiąca rzeka, bo tak w tłumaczeniu nazywa się cel naszej wycieczki, oddalona jest około kilometr od centrum miasteczka.
Z parkingu do najwyżej położonego miejsca kąpieli mamy do pokonania na piechotę około 4 kilometry.
Różnica wzniesień do pokonania to około 220 metrów, a czas jaki będzie potrzebny nam na dojście do rzeki z parkingu to nieco ponad godzinę w jedną stronę.
Parking
Oficjalny parking jest położony nieopodal kawiarni o nazwie Reykjadalur Café. Przez długi czas parking był bezpłatny, natomiast od jakiegoś czasu należy uiścić opłatę poprzez aplikację Easypark (info na rok 2021). Przed wjazdem na parking znajduje się kamera, która zczytuje numery rejestracyjne samochodu.
My jednak po kilku próbach opłacenia postoju odpuściliśmy i cofnęliśmy się nieco na dziki, bezpłatny parking.
Aplikacja nie zawsze działa i nam niestety nie udało się z niej skorzystać. Pierwsza godzina jest za darmo. Także nie martwcie się o mandat jeżeli tylko wjechaliście na teren parkingu, nie mogliście sobie poradzić z aplikacją (tak jak my :D) i odjechaliście.
Gorąca rzeka – wrażenia
Przejdźmy do najciekawszego punktu tej wycieczki, czyli boskiej kąpieli! Idziemy malowniczą doliną, która dymi, czad. Docieramy do rzeki, idziemy do momentu aż pojawią sie drewniane pomosty. Teraz pora na wybranie Waszej miejscówki! Przy rzece znajdują się drewniane parawany, za którymi można się spokojnie przebrać.
Im wyżej pójdziecie, tym cieplejsza będzie kąpiel, a w najwyższym punkcie zobaczycie znaki, że dalej jest już zakaz wstępu. W najwyższym dostępnym legalnie miejscu woda osiąga temperaturę ponad 40 stopni celsjusza.
Miejsce jest mega popularne! Zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. My lubimy być w takich miejscach sami dlatego są dwa sposoby:
- Przyjść o świcie.
- Przyjść już o zmierzchu.
My szliśmy przy zachodzie słońca. Większość ludzi już wracało. Gdy dotarliśmy na miejsce było tam jeszcze kilka osób jednak wszyscy zaraz przed zmrokiem się zebrali. Krajobraz wokół jest wspaniały, zachodzące Słońce robi świetny klimat, a brak ludzi dopełnia całości.
Jednym słowem szczęście!
Dane GPS
Gorąca rzeka: 64.04873, -21.223202
Oficjalny parking: 64.022379, -21.211487
Wskazówki:
- Jeśli idziesz wieczorem to zabierz latarkę!
- Uważaj na nieznane gorące źródła, które znajdują się w dolinie. Mogą strzelać wrzątkiem.
- Tylko przy parkingu znajduje się restauracja.
- W warunkach zimowych szlak przysporzy więcej trudności.
- Zabierz ze sobą przyniesione śmieci 🙂
Jest jeszcze dojazd do rzeki , około 5 kilometrów bardzo złą drogą ale z miejsca parkingowego jest tylko 1200 metrów do rzeki plus niesamowite widoki oraz źródło rzeki .